به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس استان کرمان صبح روز دهم  آذرماه ۱۴۰۱، بیست و چهارمین جشنواره‌ی خیرین مدرسه‌ساز استان کرمان در سالن شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته (های‌تک) برگزار شد.

رضا هدایتی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمان در این مراسم ضمن خوش‌آمدگویی به مسئولین، مدعوین، خیرین و سایر حاضرین در این جشنواره، اظهار داشت: امیدوارم که جلسه‌ی امروز تقدیر کوچکی باشد در مقابل زحمات بزرگی که خیرین محترم مدرسه‌ساز در استان کرمان می‌کشند.

وی افزود: وقتی خیرین محترم مدرسه‌ساز پنجاه درصد از ساخت یک مدرسه یا یک فضای آموزشی را تامین می‌کنند، ما به عنوان دولت وظیفه داریم که بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که فی‌مابین اداره کل نوسازی مدارس، اداره کل آموزش و پرورش استان و خیرین محترم امضا می‌شود، آن فضا را تکمیل کنیم.

عضو شورای فنی استان کرمان، بیان داشت: در جشنواره‌ی قبلی یعنی در جشنواره‌ی بیست و سوم که البته به واسطه‌ی بیماری منحوس کرونا مدت‌‌زمان آن طولانی‌تر شد، ۲۳۵ میلیارد تومان تعهد و تحقق کارهای خیرین را در استان داشتیم‌. در هشت ماهه‌ی نخست امسال ۱۳۵ میلیارد تومان تحقق کارهای خیرین را داشتیم و کار مدرسه‌سازی در استان ساری و جاری است.

وی ادامه داد: در بخش اعتبارات دولتی در سال مالی ۱۴۰۰ که ما تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ اعتبارات آن را هزینه کردیم، تقریبا ۹۲ میلیارد تومان اسناد خزانه با سررسید ۱۴۰۳ در اختیار بود که آن‌چه‌که نمود پیدا کرد در پروژه‌های عمرانی ما، به واسطه‌ی حفظ قدرت خرید و تنزیل و کسورات قانونی، تقریبا ۴۲ میلیارد تومان بود، یعنی در بخش اعتبارات ملی در سال ۱۴۰۰ ما توانستیم ۱۷ درصد تعهد خیرین استان را محقق کنیم.

هدایتی ضمن تشکر ویژه از استاندار و مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان، افزود: در بحث مصوبات سفر پرخیر و برکت ریاست محترم جمهوری به استان کرمان، ما بیشترین مصوبات را در حوزه‌ی آموزش و پرورش در کل کشور داشتیم و مصوب شد که ۶۰۰ میلیارد تومان طی سه سال در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد تا فضاهای نیمه‌تمام خیری استان جمع بشوند. امسال قرار است که ۲۰۰ میلیارد تومان از این اعتبارات تخصیص پیدا کند و امیدواریم این امر هرچه زودتر محقق شود.

وی ادامه داد: بنا داریم تا از ۱۸۰ پروژه‌ی نیمه‌تمامی که در استان داریم، در دهه‌ی مبارک فجر ۵۰ مدرسه را تحویل بدهیم. در هفته‌ی دولت و ابتدای سال تحصیلی نیز ما ۶۴ مدرسه به آموزش و پرورش تحویل دادیم.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان با اشاره به دغدغه‌های خیرین در راستای تکمیل پروژه‌هایشان، اذعان داشت: در استان پروژه‌های نیمه‌تمامی با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد داریم که در انتظار تکمیل ساختمان، حصارکشی یا محوطه‌سازی هستند. ما برای تکمیل این پروژه‌ها از تمام ظرفیت موجود از جمله قیر رایگان استفاده کرده‌ایم.

هدایتی در رابطه با فضاهای تخریبی استان، خطاب به خیرین گفت: تقریبا هزار مدرسه در سطح استان داریم که ساختمان‌هایشان به لحاظ آیین‌نامه‌های روز طراحی ساختمام‌ها، ناایمن هستند و نیاز به تخریب و بازسازی دارند. طبق برآوردی که شده، تقریبا ۴۴۰۰ میلیارد تومان به قیمت امروز اعتبار لازم است تا این مدارس ناایمن از سطح استان جمع شوند. اگر خیرین محترم ۵۰ درصد این پول را بتوانند بیاورند و مدارس را شروع کنند، ان‌شاالله در ادامه دولت هم قطعا پای کار است.

وی با اشاره به مردمی بودن دولت سیزدهم، ادامه داد: دولت به بحث خیرین توجه ویژه‌ای دارد و جهش اعتباری که در سال ۱۴۰۱ داریم، نشان از این است که توجه ویژه‌ای به خیرین بخش آموزش و پرورش و مدارس می‌شود.

عضو شورای آموزش و پرورش استان کرمان افزود: در طرح دانش‌آموز شهید پناهی هم ما مدارس کانکسی مستقل بالای ۱۰ نفر دانش‌آموز را تا اول مهرماه سال آینده جمع‌آوری خواهیم کرد. تقریبا ۴۵ مدرسه با این مشخصات در استان داریم ۴۰ درصد از هزینه‌ی ساخت این مدارس کانکسی را بنیاد برکت تامین خواهد کرد. از خیرین محترم دعوت می‌کنیم که در بحث مدارس کانکسی پای کار بیایند.

می‌توانید فیلم کامل این جشنواره را در کانال آپارات نوسازی مدارس استان کرمان از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

https://www.aparat.com/v/Two7v