صبح روز چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ با حضور مسئولان بانک مسکن و نوسازی مدارس استان کرمان، مدرسه‌ی شهدای بانک مسکن در روستای گنجان شهرستان رابر واقع در استان کرمان به بهره‌برداری رسید.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان در این مراسم ضمن خوش‌آمدگویی به خیرین و حاضرین وقدردانی ویژه از زحمات بانک مسکن، اظهار داشت: برای احداث این مدرسه‌ی سه کلاسه ۲ میلیارد و هفتصد میلیون تومان اعتبار هزینه شده است که بخشی از آن توسط بانک مسکن تامین و بخشی از آن نیز از محل اعتبارات محرومیت‌زدایی اختصاص داده شد.

مهندس هدایتی با اشاره به این‌که اعتبارات محرومیت‌زدایی تنها به ۱۶ استان کشور اختصاص دارد، افزود: سال ۱۳۹۶ ما یک سند تقریبا ۵۰۰ صفحه‌ای در رابطه با طرح محرومیت‌زدایی در استان کرمان تنظیم کردیم و با بردن این سند به سازمان مدیریت کشور و دفاع از آن توانستیم اعتبارات محرومیت‌زدایی را برای استان کرمان بگیریم.

وی با اشاره به سرعت بالای تکمیل مدرسه‌ی شهدای بانک مسکن، گفت: دوستانی که در منطقه حاضر بودند، دیدند که از فروردین‌ماه تا کنون روند ساخت این مدرسه با چه سرعتی به انجام رسید و امروز دانش‌آموزان و فرهنگیان عزیز شاهد بهره‌برداری از این فضای زیبا و مستحکم هستند.

عضو شورای فنی استان کرمان افزود: خدا را شکر می‌کنیم که در این شهرستان که زادگاه افتخار جهان اسلام، شهید سردار سلیمانی است، توانستیم خدمت بکنیم و ان‌شاالله دانش‌آموزان عزیز بتوانند از این فضا به خوبی بهره ببرند و خوب درس بخوانند و شهید سلیمانی‌های دیگری نیز از این شهرستان و این استان بلند بشوند تا در جهان تاثیرگذار باشند.

مهندس ضمن تشکر مجدد از بانک مسکن بابت ساخت مدرسه در شهرستان‌های استان کرمان، اظهار داشت: بانک مسکن در حوزه‌ی ساخت‌وساز تخصص دارد و در جای‌جای استان کرمان، آثار خدمات بانک مسکن مشهود است.

وی ضمن اشاره به وسعت زیاد استان کرمان گفت: بعد از انقلاب فضاهای آموزشی بسیار مستحکم و مناسبی ساخته شده است و به عنوان مثال در شهرستان رابر حدود ۹۰ درصد از فضاهای آموزشی بعد از انقلاب تخریب و بازسازی شده تا دانش‌آموزان بتوانند در یک فضای امن و بدون دغدغه تحصیل کنند.

مهندس هدایتی ضمن اشاره به تراکم بالای دانش‌آموزی در شهر کرمان، ادامه داد: از لحاظ فضای آموزشی، در حال حاضر بیشترین مشکل را در خود شهر کرمان و آموزش و پرورش ناحیه‌ی یک و دو کرمان داریم و سرانه‌ی فضای فیزیکی در شهر کرمان از متوسط کشوری پایین‌تر است.

وی با خطاب قرار دادن مسئولان بانک مسکن کشور افزود: این خواهش را از شما داریم که اگر می‌توانید در احداث یک مدرسه‌ی ۱۲ کلاسه در شهر کرمان مشارکت کنید چون شروع پروژه در حال حاضر برای دولت سخت است ولی اگر خیرین بیایند و ۳۰ تا ۵۰ درصد از اعتبار پروژه را تامین کنند، ما نیز می‌توانیم تحت عنوان پروژه‌های نیمه‌تمام برای تکمیل آن پول بگذاریم.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان با اشاره به خدمات قابل توجه دولت سیزدهم در بحث مدرسه‌سازی، اذعان داشت: در سفر ریاست محترم جمهوری به استان کرمان، ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام استان مصوب شد که قرار شد هر سال ۲۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار در اختیار آموزش و پرورش و نوسازی مدارس قرار گیرد.

دکتر علی کمالی عضو هیئت مدیره‌ی بانک مسکن کشور نیز ضمن گرامی داشتن یاد و نام شهدا به خصوص شهدای شهرستان رابر، اظهار داشت: امروز توفیقی حاصل شد و خدا قسمت کرد تا به کمک دوستان و با مشارکت بانک مسکن این مدرسه به بهره‌برداری برسد و ما خوشحالیم و احساس ذوق داریم و هر کمکی که از دستمان بربیاید در خدمت هستیم.

وی افزود: من با افتخار هر خدمتی که بتوانم برای این روستا و این منطقه انجام خواهم داد و قطعا شهید سلیمانی نیز شاهد است و دعای خیر ایشان پشت سر ما خواهد بود.

دکتر کمالی افزود: یکی از رسالت‌های بانک مسکن خانه‌سازی است. در حوزه‌ی تسهیلات روستایی ما وام‌های قرض‌الحسنه‌ی ۴ درصد پرداخت می‌کنیم و تعداد زیادی در کل کشور همین الان در حال انجام است.

وی با اشاره به انجام تعهدات بانک مسکن در زمینه‌ی طرح نهضت مسکن ملی، ادامه داد: بانک مسکن یک بانک مردمی است نه یک بانک تجاری. در حال حاضر علی‌رغم این‌که در زیان هستیم و پول هم نداریم، ولی از آن‌جا که بانک مردم هستیم، کمک به مردم را به عنوان یک تکلیف انجام می‌دهیم.

دکتر کمالی ضمن اشاره به جایگاه والای شهدا، خطاب به دانش‌آموزان مدرسه‌ی شهدای بانک مسکن افزود: تکلیف بچه‌هایی که دارند این‌جا درس می‌خوانند خیلی سنگین است و ان‌شاالله که هر کدام از شما بتوانید با تلاش و کوشش به یک انسان بزرگ تبدیل شوید و در انقلاب نقش‌آفرینی بکنید و یاور رهبری و دین باشید.

گفتنی است که مدرسه‌ی ۳ کلاسه‌س شهدای بانک مسکن با زیربنای آموزشی ۱۹۶ مترمربع در زمینی به مساحت ۱۱۵۰ مترمربع با حصاری به طول ۱۵۰ متر و اعتباری بالغ بر ۲۷ میلیارد ریال با مشارکت بانک مسکن و اداره کل نوسازی مدارس استان کرمان در روستای گنجان از توابع شهرستان رابر احداث گردیده است.

از جمله حاضرین در این مراسم می‌توان به آقایان صمدالله محمدی نماینده‌ی مردم شریف بافت و رابر در مجلس شورای اسلامی، دکتر علی کمالی عضو هیات مدیره‌ی بانک مسکن کشور، مهدی بلوچی مدیر امور شعب منطقه‌ی شرق کشور بانک مسکن و عقیل زینلی مدیر امور شعب بانک مسکن استان کرمان و امام جمعه‌ی شهرستان رابر اشاره کرد.