به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس استان کرمان، سید محمد واعظی نژاد، گفت : با افزایش اعتبارات در سال گذشته توانستیم پروژه های نیمه تمام را فعال و به مرحله اجرا برسانیم.
وی افزود: سرانه فضای آموزشی استان کرمان در سال گذشته افزایش قابل توجهی داشت و درحالی که در ابتدای سال ۱۳۹۶ سرانه فضای آموزشی استان ۴٫۹۲ متر مربع برای هر دانش آموز بود در پایان سال ۹۹ به میانگین متوسط کشوری ۵٫۲۲ متر مربع رسیدیم.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمان با اشاره به مشارکت قابل توجه خیران مدرسه ساز تصریح کرد: سال ۱۳۹۸، مبلغ ۹۷ میلیارد تومان و سال گذشته مبلغ ۲۳۰ میلیارد تومان جذب خیران را داشته ایم و همچنین خیران تعهد احداث ۲۲۶ پروژه با ۱۳۱۸ کلاس درس را داده اند.
عضو شورای فنی استان در خصوص رشد جذب مشارکت های خیران گفت: نیاز به توضیح است که بگویم این رشد از تعهد خیران نیکوکار از جشنواره بیست و یکم که بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان بود، در جشنواره بیست و دوم به عدد ۲۵۰ میلیارد تومان رسیده که ۷۰۰ درصد رشد داشته و در کشور رتبه اول را در این زمینه کسب کرده ایم.
وی با اشاره به اینکه چهار پروژه با ۳۶ کلاس و زیربنای ۴۰۰۰ مترمربع در شهرستان رابر زادگاه شهید حاج قاسم سلیمانی افتتاح شده است، افزود: یکی دیگر از اقدامات خوبی که انجام شده، انعقاد تفاهم نامه با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در جهت ادای سهم مسئولیت اجتماعی صنایع، بنگاه های اقتصادی و کارخانجات و فعالان‌اقتصادی بود و مقرر شد ۱۲۰ مدرسه با ۷۲۰ کلاس درس با همکاری اتاق بازرگانی و موسسه خیریه مهر گیتی احداث شود که تاکنون در این زمینه عملیات احداث و تکمیل ۳۸ مدرسه با ۴۱۱ کلاس درس و ۵ پروژه ۲۴ کلاسه در شهر کرمان شروع شده است و این مدارس با نام پویش کرمان دانا در استان کرمان نامگذاری می شوند و اولین مدرسه کرمان دانا را در راستای پویش کرمان دانا با ۹ کلاس و ۱۳۲۵ مترمربع زیربنا افتتاح کردیم و همچنان این نهضت ادامه دارد.

واعظی نژاد، درباره جمع آوری بخاری های نفتی از مدارس استان نیز ادامه داد: این طرح از ابتدای سال ۱۳۹۹ آغاز شد و ۱۵۵۰ کلاس درس به سیستم های سرمایشی و گرمایشی استاندارد مجهز می شوند.

مدیرکل نوسازی، توسعغه و تجهیز مدارس استان کرمان یکی از دغدغه های آموزش و پرورش را عدم برخورداری مدارس از سرویس های بهداشتی مناسب عنوان کرد و افزود: ما به احداث ۵۱۸ چشمه و بهسازی ۱۳۰۰ چشمه سرویس بهداشتی نیاز داریم که به همین منظور سال گذشته ۱۹۸ چشمه سرویس بهداشتی در مدارس اضافه کردیم و در بازسازی و تعمیر تعدادی سرویس های بهداشتی از قرارگاه سازندگی سپاه ثارالله کمک گرفتیم.

وی یادآور شد: در دی ماه سال ۱۳۹۸سیل جنوب و شرق استان به ۱۵۰۰ کلاس درس آسیب رساند و تعداد ۱۸ مدرسه با ۱۰۶ کلاس درس با پیشرفت ۳۵ درصدی در حال بازسازی است و ۹۳ مدرسه با ۵۳۱ کلاس درس به صورت اساسی تعمیر شدند و در همین راستا برای جلوگیری از آسیب مجدد پایه تعمیرات مدارس را بر اصلاح عایق رطوبتی گذاشتیم که ۹۲ هزار مترمربع ایزوگام در مدارس انجام شد.

واعظی نژاد، با اشاره به شیوع بیماری کرونا و نیازهای جدید مدارس بیان کرد : تجهیزات مورد نیاز مدارس در سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع کرونا و فعالیت غیرحضوری مدارس، متفاوت بود و ما تمرکز را بر سیستم رایانه ای و ویدیو پروژکتور گذاشتیم.

وی افزود : در حال حاضر ۲۳۵ پروژه با ۱۰۵۵ کلاس درس در سراسر استان کرمان در دست اجرا داریم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمان با اشاره به این که پروژه ساختمان ستادی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت : عملیات اجرایی این ساختمان با زیربنای ۱۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع از سال ۱۳۷۱ آغاز شده بود، اما به دلیل عدم تامین اعتبار تعطیل شده بود که مجددا کار ساختش را آغاز کردیم و تا اردیبهشت ماه سال جاری به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به اینکه در حاشیه شهر کرمان دو پروژه بزرگ ۳۶ کلاسه از سال گذشته، به نام سردار دلها شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سردار شهید حسین آغاز شده، تصریح کرد: با بهره برداری از این دو پروژه در مهرماه سال جاری با توجه به ساخت مدارس بیشتر در حاشیه شهر کرمان مشکلات تراکم دانش آموزی در شهر کرمان کمتر خواهد شد.

واعظی نژاد، با بیان اینکه ما پویش ملی آجر به آجر را همزمان با کشور در استان کرمان آغاز کرده ایم و در پویش محرم عملکرد خوبی در استان کرمان داشتیم، گفت: در این پویش یک مدرسه سه کلاسه تعریف شد و ۱۵ هزار نفر مشارکت داشتند و به دلیل اینکه بیشترین مشارکت را از شهرستان عنبرآباد در این پویش داشتیم، ساخت مدرسه در این شهرستان خشت گذاری شد.

وی با اشاره به پویش “من مادرم، همه بچه های ایران فرزند من” گفت: در این پویش ساخت مدرسه ۱۲ کلاسه پیش بینی شده است.

واعظی نژاد با بیان‌اینکه تعداد ۸۰ کلاس خشت و گلی در قالب ۳۰ مدرسه دراستان داشتیم عنوان کرد: با احداث فضاهای جدید، مدارس خشت و گلی از فضای آموزشی استان حذف شد و در بخش مدارس فرسوده موجود در سطح استان کرمان نیز در حال حاضر ۱۰۸ مدرسه سنگی و ۱۷۰ مدرسه کانکسی داریم که تصمیم بر این است که از فضای آموزشی حذف شوند.

وی با اشاره به ساخت یکی از بزرگترین مجتمع های حیات طیبه در کشور افزود: این مجتمع با زیربنا ۱۲ هزار ۷۰۰ متر مربع زیر بنا و ۴۰ کلاس درس تا تیر ماه سال جاری به پایان می رسد.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان همچنین با اشاره به پروژه های فاخر و بزرگی که در شهر کرمان در حال اجراست، افزود: ۱۰ پروژه مجتمع آموزشی ۱۲ کلاسه خیری، هنرستان شهید مغفوری با ۱۸ کلاس درس، هنرستان خیری مهندس افتخاری با ۱۸ کلاس درس و ۲ پروژه ۳۶ کلاسه به نام شهید سلیمانی و شهید پور جعفری در شهرک شهرداری و شهرک مطهری شهر کرمان از جمله این گروه های بزرگ در حال اجراست