مدیرکل نوسازی مدارس استان در دیدار با استاندار کرمان طی گزارشی گفت:سرانه فضای آموزشی ۱۳ شهرستان و منطقه استان کرمان زیر میانگین سرانه کشوری می باشد و نیاز است این کمبود از محل اعتبارات دولتی و مشارکت بخش خصوصی و خیرین و دیگر منابع جبران شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمان “سید محمد واعظی نژاد” مدیرکل نوسازی مدارس کرمان در دیدار استاندار کرمان گفت : بر اساس بررسی ها ۲۱۵ هزار متر مربع زیر بنای آموزشی باید به زیربنای موجود فضاهای آموزشی استان اضافه شود تا به سرانه متوسط فضای آموزشی کشوری دست یابیم.

واعظی نژاد تصریح کرد: سرانه فضای آموزشی متوسط کشوری ۵/۱۸ متر مربع به ازای هر دانش آموز است و استان کرمان زیر سرانه میانگین کشوری می باشد، بطوریکه نوسازی مدارس حذف مدارس خشت و گلی را شروع کرده و مهر امسال جشن برچیده شدن مدارس خشت و گلی برگزار می شود و پس از آن مدارس سنگی، بلوکی، چوبی و … حذف می شوند.

مدیرکل نوسازی استان کرمان به اجرای سیاست های سند تحول در بحث تامین فضاهای آموزشی استاندارد و ایمن اشاره کرد و گفت: بر اساس ماموریت های سند تحول بنیادین، مکان یابی و نیاز سنجی بصورت تخصصی و کارشناسی صورت می گیردو

وی ادامه داد:استان کرمان جزو ۴ استان پایلوت در کشور مشخص شده و قرار است فضای آموزشی جدید با توجه به نیاز منطقه، رشد جمعیتی و نگاه به آینده ساخته و از هدر رفت سرمایه های ملی جلوگیری شود.

واعظی نژاد به رشد اعتبارات نوسازی مدارس در سال ۹۷ و ۹۸ اشاره کرد و اظهار داشت: با رشد اعتبارات از ۴۵۰ پروژه فعال ساخت و ساز مدرسه، سالن ورزشی، سالن چند منظوره، نمازخانه و استاندارد سازی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی نوسازی مدارس، ۵۴ پروژه اول مهر ماه تحویل آموزش و پرورش می شود، در حالیکه ۱۰۰ پروژه فعال مدرسه سازی نیز در دست اجرا داریم که به زودی تحویل می شوند.

وی همچنین از استاندار کرمان خواست تا در جلسات شورای آموزش و پرورش استان که به ریاست استاندار برگزار می شود از ظرفیت بانک ها و بخش خصوصی در خصوص مشارکت در مدرسه سازی استفاده شود که این درخواست مورد استقبال استاندار کرمان واقع شد و مقرر گردید جلسه شورای آموزش و پرورش به عنوان مسئولیت های اجتماعی با حضور مدیران بانکی و موسسات مالی و شرکت های بخش خصوصی استان برای کمک به امر مدرسه سازی برگزار شود و از ظرفیت و پتانسیل بخش خصوصی و بانک ها در توسعه فضاهای آموزشی و پرورشی استفاده شود.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان اشاره ای به رویکردهای جدید سازمان نوسازی مدارس کشور کرد و بیان داشت: با رویکرد صنعتی سازی مدارس و طراحی و اجرای مدارس بصورت مدیریت سبز هم سرعت اجرای پروژه ها افزایش می یابد و هم مسایل محیط زیستی و صرفه جویی انرژی در مدارس صورت می گیرد.


محمد جواد فدایی استاندار کرمان عملکرد اداره کل نوسازی مدارس استان را مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: آموزش و پرورش دستگاهی مهم و زیربنایی است از این رو توسعه متکی بر آموزش و پرورش است و فراهم کردن زیرساخت ها و امکانات که از ماموریت ها و وظایف نوسازی مدارس است، حائز اهمیت بوده و نقش نوسازی مدارس بیش از پیش مورد توجه است.
وی افزود:استاندارد کرمان برای رسیدن به سرانه استاندارد فضای آموزشی منابع دولتی چه استانی و چه ملی کافی نیست و بایستی منابع جدیدی تعریف شود.

استاندار کرمان با اعلام اینکه منابع خوبی در استان موجود است و آموزش و پرورش می تواند با استفاده از این منابع کمبودهای خود را جبران کند، تصریح کرد: برخی فضاهای آموزش و پرورش از زمین های تجاری خوبی بهره می برند و آموزش و پرورش می تواند با سرمایه گذاری در این املاک تجاری و کسب درآمدهای اختصاصی کمبودهای خود را پوشش دهد.

فدایی با اشاره به ضرورت تغییر کاربری زمین ها و املاک تجاری متعلق به آموزش و پرورش و کسب درآمد و جبران هزینه ها، اظهار داشت: فروش املاک بلااستفاده آموزش و پرورش نیز می تواند کمک خوبی باشد و برخی املاک آموزش و پرورش مانند مدارس قدیمی متقاضیانی دارند و آموزش و پرورش می تواند ملک بلااستفاده را بفروشد و درآمد حاصل از فروش ملک بلااستفاده را در جایی که مدرسه نیاز دارد فضای آموزشی و هر فضای مورد نیاز دیگر بسازد

استاندار کرمان با اشاره به اینکه عواید اموال بنیاد قدس نیز که متعلق به آموزش و پرورش است بایستی به خوبی مدیریت شوند تا عوایدش به بهترین شکل ممکن به آموزش و پرورش برسد، کمک و شناسایی تملک وقفیذاداره کل اوقاف را نیز منابع خوبی عنوان کرد و بیان داشت: املاک وقفی که وقف نامه هایشان برای کمک به آموزش و پرورش می باشد، شناسایی شود و از این منبع خوب نیز برای توسعه فضاهای آموزشی استفاده شود.

وی استفاده از ظرفیت خیرین را مورد اهمیت دانست و گفت: هر وقت نیاز شد من در جلسات میرین حضور یابم و یا قرار شد با خیری صحبت کنم اعلام آمادگی می کنم و در خدمت خیرین نیکوکار هستم.

ر فدایی همچنین انعکاس عمل خیر ، خیرین مدرسه ساز را از طریق صدا و سیما حائز اهمیت دانست و عنوان کرد: مرکز صدا و سیما بایستی از حضور خیرین در عرصه مدرسه سازی، از جشنواره های تکریم و تجلیل از خیرین و از جلسات و دیدار های خیرین گزارش تهیه نماید و از شبکه سیمای استانی پخش کند تا ضمن قدردانی از نیت و اقدام خداپسندانه و انسان دوستانه خیر نیکوکار در امر مدرسه سازی دیگر با ضمیر های آماده و مستعد به کمک نیز تشویق و ترغیب شوند و در امر مقدس مدرسه سازی ورود کرده و مشارکت داشته باشند.